Yeşil Mercimek Diyet için İdeal Gıda ! | Diyetler, Diyet Listeleri, Şok Diyetler, Alkali Diyeti ve Egzersizler

Yeşil Mercimek Diyet için İdeal Gıda !

Yeşil mercimek içerdiği yüksek oranda besin değerleri sayesinde faydaları say say bitmiyor !

Diyet için en sağlıklı gıdalardan biri olarak gösterilen yeşil mercimek; nişasta ve protein içermesi, yağ oranın düşük ve doymamış yağ asitlerinden oluşması yeşil mercimeğin nimetlerinden sadece bir kaçı.. Kalsiyum, protein, demir, sodyum, fosfor, potasyum, lif, A vitamini, B2 vitamini ve yüksek oranda folik asit içermektedir. Yeşil mercimek kolesterol içermez !

Havadaki toprağı azota bağlayan ender kurubaklagillerdendir. Doğru şekilde hazırlanılmazsa içerdiği protein ve karbonhidrat zenginliğinden iyi yararlanılamaz. Kurubaklagillerin haftada en az 3 kere tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca bazı kanser türlerine, sindirim sistemi hastalıklarına, kalp ve damar hastalıklarına karşı önemli rol oynamaktadır.

Mucizevi Diyet Gıdası !

Yeşil mercimek pek çok diyet listesinde yer almaktadır. Diyet için düşünülmeden tüketilebilecek gıdalar arasında yer almaktadır. Özellikle lif açısından oldukça zengin olan diyetlerde yeşil mercimek kullanılarak protein ihtiyacı karşılanmaktadır.

Pişirirken Dikkat !

Yeşil mercimeğin protein kalitesini düşürmemek için kesinlikle tahıllarla birlikte tüketilmelidir. Pişirme usullerine uygun olarak hazırlandığında ve C vitamini açısından zengin meyve, sebzelerle birlikte tüketildiğinde içerdiği demir ve kalsiyumun vücuttaki etkinliği artar. Mesela 1 porsiyon mercimek yemeğinin yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek ve salata tüketildiği taktirde protein kalitesi artmaktadır.

Sağlıklı yeşil mercimek ile sağlığa !

Yeşil Mercimek

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir