Neden Kilo Veremiyorum ? Sizde Kilo Verebileceksiniz ! | Diyetler, Diyet Listeleri, Şok Diyetler, Alkali Diyeti ve Egzersizler

Neden Kilo Veremiyorum ?

Merhaba dostlarım. Bugün sizlerle diyet yapan pek çok kişinin diyet yapıp, egzersiz yapıp, yediklerine dikkat etmesine rağmen “kilo veremiyorum” diye dert yananlar için bir yazı paylaşacağım. Kilo verememek tabi ki sadece tek bir etmene bağlı bir şey değildir. Pek çok etmen kilo verememenize neden olabilir. Bunlar diyet sırasında programdan sapma, diyet sırasında düşülen yanlışlar ve benzeri durumlar.. İşte bugün o nedenlere bakacağız ve çözüm arayacağız.

 

Kararlılık – İstikrar

Diyet yaparken sizi en çok zorlayacak olan aklınız ! Çünkü henüz diyetin en başlarında “Off ben kilo falan veremem, dayanamam, yapamam…” vb. bahanelerle diyeti bırakıyoruz. Bu bahanelerden en çok duyduğumuz “Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum.” gibi cümleler… İnananın gerçekten kilo vermek isteyen insanlar için söylüyorum, bu iş kafada bitiyor ! Bizzat kendimin 4 ayda nasıl 23 kilo verdiğini buradaki konuda fotoğraflarla anlattım. Kilo Verme Hikayem. Orada da özellikle ilk madde olarak vurguladığım şey kararlılık ve istikrar. Çünkü ilk günlerde kilo veremeseniz bile vücut kendini kilo vermeye elverişli hale getirerek ilerleyen günlerde hızlı kilo vermenizi sağlayacak duruma geliyor. Yani diyette her şey aslında kafanızda bitiyor.. En mühim adım: Kararlılık !

Sağlıklı Beslenme

Özellikle karın bölgenizdeki yağlanmadan dert yanıyorsanız bunun en büyük sebeplerinden biri işlenmemiş ürünleri yemenizdendir. Bunlar fast foodlar, beyaz ekmek, abur cuburlar, gazlı içecekler.. Bu yiyecekler karın bölgenizdeki yağlanmayı arttırarak bünyenizi kilo almaya elverişli hale getirir. Bunlar yerine tam tahıllıları, antioksidan içeren meyveleri ve sebzeleri tüketerek kilo verebilir, yağlanmadan kurtulabilirsiniz.

En önemli şeylerden biri sağlıklı yağ tüketmektir. Süt ve süt ürünlerinde, ette bulunan doymuş yağlar iç organların etrafındaki yağlanmayı arttırmaktadır. Bu ürünleri özenli tüketmek gerekmektedir. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri ise sağlıklıdır. Bunlar arasında zeytinyağı,ceviz, avokado, ay çiçek tohumu ve somon gibi balıklarda bulunan omega 3 yağları. Bu yağları tercih ederseniz, kilo ve sağlık açısından sizin yararınıza olacaktır.

Stres Kilo Yapar mı ?

Stres yaptığınız zamanlarda bu sizi şekerli ve aşırı yağlı yiyecekleri tüketme eğilimine yönlendirir. Bu sebeple stres kilo aldırır diyebiliriz. En azından kilo almanıza neden olan sebeplerden biri olarak gösterilebilir. Ayrıca stres zamanında salgıladığınız hormonlar, yağ hücrelerinin büyümesine neden olur. Bu da organ çevresinde yağ keseciklerinin oluşmasına sebep olur. Sağlığınız için oldukça zararlıdır.

Yaşlanma ve Kilo

Yaşlandıkça beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunun sebebi yaşlılıkla birlikte metabolizma hızının yavaşlamasıdır. Bu sebeple yaşlandıkça günlük kalori miktarında azalma olmaktadır. (Kalori Cetveline buradan göz atabilirsiniz.) Kadınlarda menapoz döneminde karın bölgesinde yağlanma artar. Hormonlardaki değişim buna sebep olur. Bu dönemde düzgün ve sağlıklı beslenmeli ve egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

Uyku Kilo Verdirir Mi ?

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki; beş saat ve altı uyuyanlar, 7 saat uyuyanlara göre daha kolay kilo almaktadırlar.

Düzenli Beslenin

Uyguladığınız diyet listesinin dışına çıkmamaya özen gösterin. İdeal bir beslenme için 3 saat arayla, sık bir şekilde beslenin. Sadece ana öğünleri tüketmeyin, ara öğünleri atlamayın. Porsiyonlarınıza ufaltın. Büyük porsiyonlardan kaçının, tabağınızı küçültün. Gün içerisinde yediklerini not alın. Kilo almaya devam ettiğiniz taktirde notlarınıza bakarak yediklerinizi azaltmaya çalışın.

Konuyla ilgili olarak kendi zayıflama hikayemi sizlere sunabilirim. Resimli olarak nasıl kilo verdiğimi sizlerde göreceksiniz. 4 ayda tam 23 kilo verdim. Nasıl Kilo Verdim konusundan uyguladığım yöntemlere, örnek diyet listeme göz atabilirsiniz. Hepinize iyi günler 🙂

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir