Nasıl Kilo Alırım Diyenlere ! Sağlıklı Kilo Aldıran Altın Öneriler ! | Diyetler, Diyet Listeleri, Şok Diyetler, Alkali Diyeti ve Egzersizler

Nasıl Kilo Alırım Diyenlere ! Sağlıklı Kilo Aldıran Öneriler !

Merhaba diyetmasasi okurları. Bugün sizlerle kilo alma yöntemlerini, nasıl kilo alırım ? sorusunun cevaplarını yanıtlamaya çalışacağız.  Pek çok insan kilo vermeye çalışırken pek çok kişinin de kilo alma problemini görmekteyiz. Hatta kilo almak isteyenlerin sayısı neredeyse kilo vermek isteyenlerden fazla olduğu belirtilir. Kilo almak birazda vücudunuzun genetiğiyle alakalıdır. Açacak olursak ektomorf, endomorf ve mezomorf denilen 3 çeşit vücut tipi vardır.

Ektomor vücut tipine sahip olanlar ince kemikli ve zayıftırlar. Mezomorf vücut tipine uygun olanlar ise istediği zaman kilo alıp verebilme özelliğine sahip olan kişilerdir. Endomorflar ise kalın kemikli, iri yarılı vücut tipidir.

Kilo almakta en çok sıkıntı çekenler ektomorf vücut tipine sahip olanlardır. Fakat bu ektomorf vücut tipine sahip olan bir kişinin sağlıklı kilo alamayacağı anlamına gelmemektedir. Burada yine düzgün beslenme ve spor yapma devreye girmektedir.

Kilo Almak İçin Yapmanız Gerekenler

 • Günlük almanız gereken kalori limitini öğrenin ve günlük kalori limitinize 400 kcal ekleyerek yani 400 kalori fazla alarak beslenin. Örneğin almanız gereken kalori 3000 ise siz 3400 kcal olarak haftada 1 kiloya yakın kilo alabilirsiniz. Fakat kaliteli besinler olan protein, karbonhidrat ve yararlı yağların içermesine dikkat edin.
 • Vücudunuza kas kazandırmaya çalışın. Ağırlık çalışarak vücudunuzdaki kas kütlesini arttırarak kilo alımına gidebilirsiniz.
 • Öğün sayısını arttırın. Sık sık yiyin. Günde 6-7 öğün yemek yiyin. Kilo almada en önemli noktalardan biri az ve sürekli yemektir.
 • Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem tüketin.
 • Kilo alırken göbek yapmamak için kaliteli besinler tüketin. Yani komplex karbonhidratlar, bitkisel ve hayvansal proteinler, bitkisel yağlar tüketin. Rafine gıdalar ve abur cuburlar tüketmeyin !
 • Kilo başına ortalama 4 gram karbonhidrat alın. (kepekli ekmek, esmer pirinç, bulgur, makarna komplex karbonhidratlardır.)
 • Günde 2.5 – 3 litre su için.
 • Vücudunuzda açlık hissi uyandırmayın.
 • En önemli şeylerden birisi düzenli uyku. Düzenli uyku ile birlikte growth hormonu (büyüme hormonu) Çünkü bu hormon karanlık bir oda da ve gece derin uykuda daha yoğun salgılanmaktadır.
 • Tükettiğiniz besinlerin değerlerini bilin. (Yağ, protein, karbonhidrat, kalori..)
 • Rafine gıdalardan, abur cuburlardan uzak durun. Ekmek ve şekeri hayatınızdan çıkartın.

Yukarıda yer alan maddelere sadık kalırsanız, düzenli beslenip spor da yaparsanız sizde kilo alırsınız ! Unutmayın herkes kilo alabilir ya da kilo verebilir. Bu tamamen sizin azim ve isteğinize kalmış bir durumdur.Kilo almak isteyenlere önerim, kesinlikle sağlam bir diyet programı ve spor programına başlamalarıdır. Eğer sağlıklı beslenmeyi ve spor yapmayı alışkanlık haline getirseniz hem sağlıklı, kaliteli bir hayat sürdürürsünüz hem de istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı yaşamlar 🙂

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir