Kahve ya da Nescafe Zayıflatır Mı ? Kilo Aldırır Mı ? | Diyetler, Diyet Listeleri, Şok Diyetler, Alkali Diyeti ve Egzersizler

Kahve ya da Nescafe Zayıflatır Mı ? Kilo Aldırır Mı ?

Bugün sizlere pek çok kişinin vazgeçemediği kahve tüketmenin kilo alıp aldırmadığını anlatacağım. Türkiye’de kahve kullanımı dünyaya oranla oldukça yüksek bir konumdadır. Özellikle diyet yaparken nescafe, kahve tüketimi daha da artmakta. Gerçekten nescafe zayıflatır mı ? ya da kahve kilo aldırır mı ? bugün sizler için bu soruları cevaplayacağız. Pek çok diyet listesinde kahvenin, nescafenin yer aldığını görürsünüz. Hatta nescafe diyeti, nescafe ile zayıflamanın yolları gibi yazılarda görürsünüz. Bu sorularınıza yanıt oldukça basit !

Kahve ve Nescafe Kilo Aldırır mı ? 

Nescafe ya da kahve kilo aldırır mı ? sorusunun yanıtı, kahvenin kendisinin değil kahveye eklenen dış maddeler kilo aldırmaktadır. Yani şeker, krema, şuruplar, tatlandırıcılar, karamel tozu, çikolata tanecikleri ve benzeri ilavelerdir.

Şeker ilave etmeden ve yukarıdaki ekstra malzemeleri eklemeden kahve tek başına kilo aldırmaz. Şekersiz kahve ve şekersiz nescafe’de buna dahildir. Çünkü kahve çekirdeğinde bulunan karbonhidrat ve yağ oranları çok az olduğundan dolayı hiç kalori aldırmamaktadır.

Örneğin 225 gram çekilmiş kahve çekirdeği ile yapılmış bir fincan kahve yalnızca 2 kaloridir. Bu bize Türk kahvesi ya da şekersiz bir espresonun toplam kalorisinin 2 kaloriden daha az olduğunu göstermektedir. Ama içerisine kahve içerken alışkanlık ettiğiniz şeker ya da benzeri ilaveler ekliyorsanız işin rengi değişmekte, yüksek kalori alımına sebep olmakta.

Kısacası içtiğimiz kahveden ziyade kahveye eklenen ilave maddeler önemlidir. Örneğin espressonun kalori değeri 0 olarak gösterilirken orta boy karamelli bir maccihiato 310 kaloriye çıkmaktadır. Buradan kahveye eklenen ilave eklerin ne kadar kalori arttırdığını görebilirsiniz.

Sağlık bir insanın günlük alması gereken şeker 12 çay kaşığından azdır. (48 gram ya da daha az karbonhidrat) Eğer her gün ekstra ilaveli kahve (şeker, krema, şurup) içiyorsanız fazladan 250 kalori almanız durumunda sadece kahve içerek haftada 225 gram kilo almanıza yani sadece kahve içerek ayda 1 kilo almanıza, yılda 12 kilo almanıza sebep olmaktadır ! Ne kadar korkutucu öyle değil mi ?

Kahve İçerken Kilo Almamak için Yapılması Gerekenler ?

Yukarıdaki örnekleri gördükten sonra aslında ne yapmanız gerektiğini anlamış olduğunuzu düşünüyorum. Sade Türk kahvesi olsun, nescafe olsun ya da başka bir kahve türü olsun. Burada önemli olan kahve içme alışkanlığınızı şekersiz ve ek ilave eklemeden içmeyi alışkanlık haline getirmektir. Obezite özellikle gençlerin başında büyük bela. Buna fast food alışkanlıklar, pek çok dış ilave besinlerin alınması gibi etmenler neden olamktadır. Kahve içerken kilo almamak için şeker, yağlı süt, tatkandırıcı,şurup vb. ilavelerden kesinlikle uzak durmalısınız !

Kahve Kilo Verdirir Mi ?

Üstte yazanlara dikkat ederek ilavesiz nescafe, kahve tüketirseniz, kahve içmek kilo vermenize biraz da olsa olumlu etki bırakabilir. Çünkü kahve yüksek oranda kafein içermekte ve bu sayede metabolizmanın hızlanmasına, kasların ve organların daha hızlı çalışmasına sebep olmaktadır. Yani vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor, bu ihtiyaç sonucunda da vücutta bulunan şekerler parçalayarak enerji ihtiyacı karşılanıyor. Daha sonra şekerlerin erimesi sonucu vücudumuzdaki yağ tabakaları erimeye başlamaktadır.

Ama bu olay sadece kahve ya da nescafe içerek gerçekleşecek bir olay değildir. Bu yağları yakmak için düzgün bir diyet ve egzersiz programı uygulanmalıdır. Bu bilgi sadece diyetteyken az da olsa kilo vermenize yardımcı olacak bir bilgidir. Şekersiz kahvenin hiç bir şekilde kilo alımına sebep olmadığını söyleyebiliriz. Hepinize sağlıklı günler dilerim 🙂 

nescafe zayıflatır mı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir