Atkins Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ? | Diyetler, Diyet Listeleri, Şok Diyetler, Alkali Diyeti ve Egzersizler

Atkins Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Atkins Diyeti Nedir?

Günümüzde kilo vermek için ortaya atılmış pek çok yöntem, pek çok diyet var. Peki bunlardan hangileri gerçekten etkili ? Atkins diyeti tüm dünyada kabul görmüş diyetler arasında gösteriliyor. Diyet sayesinde yüzbinlerce insan kilo vermiş ve Atkins diyetinin geliştiricisi Robert Atkins pek çok kuruluştan ödül almış ve diyetin güvenilirliği kanıtlanmıştır. Atkins diyeti günümüzde yaygınca kullanılmakta olan diyet türlerinden birisidir. Bu diyette sadece yemek programınızı değil, yaşam biçiminizi de değiştiriyorsunuz.

Atkins Diyetinin Aşamaları

Birinci Aşama;
Diyete başlarken hayatınızdan 14 gün boyunca karbonhidratı çıkartıyorsunuz. Her gün düzenli olarak ya 3 öğün yada küçük tabaklar halinde 4-5 öğün yemek yiyin.
Uyanık durumdayken 6 saatte bir yemek yemeniz gerekiyor.
Meyve, ekmek veya nişasta içeren yiyecekleri yememeniz gerekiyor.
Peynir, kaymak veya tereyağı dışında başka yağ çeşidi tüketmeyin.
Günlük olarak en az 8 bardak su için.
Kafein kullanmayın, bırakamıyorsanız mümkün olduğunca sıfıra indirin.

İkinci Aşama;
Karbonhidrat tüketiminizi günde 5 gramı geçmeyecek şekilde arttırın.
Her insanın kendine ayrı bir vücut yapısı vardır. Her vücut yapısı karbonhidratı daha farklı şekilde saklayabilmektedir. Karbonhidrat kullanımınızı arttırdığınızda kilo almaya başlayabilirsiniz. Vücudunuz artık tamam maksimum karbonhidrat seviyem bu dediğinde tekrar karbonhidrat kullanımınızı azaltın.

Üçüncü Aşama;
Varmak istediğiniz kiloya 5 kilodan az kaldığı zaman bu aşamaya geçebilirsiniz. Artık hayatınızın kalan bölümünde kilonuzu sürekli not ederek kullandığınız karbonhidrat miktarını yanına ekleyiniz. Bu şekilde siz kendiniz günlük olarak yaklaşık ne kadar karbonhidrat alırsanız aynı kiloda kalabileceğinizi gözlemlemiş olursunuz. Eğer biran önce dördüncü aşamaya geçme isteğiniz varsa kesinlikle üçüncü aşamaya devam etmelisiniz.

Dördüncü Aşama;
Bu aşamada ideal kilonuzu bütün hayatınız boyunca aynı tutmanız için gereken bir aşamadır. Eğer günlük olarak almanız gereken karbonhidrat miktarını saptadıysanız ve her gün düzenli olarak kendi notlarınızı benimseyerek sürekli devam ediyorsanız hem hedefinize ulaştığınız anlamına gelir, hem de artık muhteşem görünüyorum deme hakkını kendinizde görebilirsiniz. Artık karbonhidratı yüksek şeyler yiyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor ara sıra yiyerek nefsinizi körleyebilirsiniz.

Atkins Diyeti Örnek Menü
 
Sabah
 • 3 tane yumurta ile hazırlanmış omlet
 • Mozarella peyniri
 • Domates
 • Kahve
Ara Öğün
 • 2 tane ceviz
Öğle
 • Bol limonlu karışık salata
 • 1 porsiyon biftek
Ara Öğün
 • 2 tane ceviz
Akşam
 • 1 porsiyon somon balığı
 • Lahana salatası
Ara Öğün
 • 2 tane ceviz

Not: Diyet süresince günde en az 2.5 litre su tüketmeniz önerilmektedir. Diyeti spor ve egzersizlerle destekleyerek daha hızlı kilo verebilirsiniz. Egzersizler için buraya tıklayabilirsiniz. 

Atkins Diyeti Listesi

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir